Bliskość od pierwszych chwil życia. Fotel do kangurowania dla rudzkiej Neonatologii

Tutaj buduje się bliskości od pierwszych chwil życia. Wcześniaki z Goduli jeszcze bliżej swoich rodziców. Oddział Neonatologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej wzbogacił się o kolejny fotel do kangurowania noworodków. Nasi najmniejsi pacjenci razem z Mamami już go „przetestowali”. Na fotelu pomieściły się również Pani Aleksandra wraz z córkami: Martą, Jowitą i Wiktorią. Te urodzone 2 lata temu w rudzkim szpitalu trojaczki jako pierwsze były kangurowane na pierwszym tego typu fotelu podarowanym naszej placówce przez markę EMOTOPIC.

W rudzkim Oddziale Neonatologii od 2016 roku działa tzw. EMOstrefa. Jest to specjalne miejsce do kangurowania, czyli przytulania dzieci metodą „skóra do skóry”. Wyposażona jest w wygodne, specjalistyczne fotele do kangurowania, które dzięki takim udogodnieniom, jak możliwość rozłożenia podnóżka, pochylenia oparcia oraz podparcia rąk, dają rodzicowi możliwość przytulania dziecka przez długi czas. To właśnie czas w kangurowaniu jest kluczowy– lekarze zalecają, aby trwało ono co najmniej 2 godziny.

Dziecko przytulane jest nagą klatką piersiową do klatki piersiowej mamy lub taty. Dzięki temu słyszy ono bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, taki kontakt utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawiają się parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. Poczucie bezpieczeństwa jakie zyskuje podczas przytulania łagodzi także stres poporodowy. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie. W Polsce od 2016 roku powstało już 40 EMOstref, w których można wygodnie kangurować dzieci od pierwszych chwil po urodzeniu.

Zdjęcia: własne/wiadomoscirudzkie.pl/www.dziennikzachodni.pl

Poniżej pierwsze relacje z tego wydarzenia:

http://www.radiopiekary.pl/2018/06/14/ruda-slaskiej-szpital-miejski-powiekszyl-emostrefe-noworodki-jeszcze-blizej-swoich-rodzicow/

https://www.radioem.pl/doc/4811663.Przytulanie-ratuje-wczesniaki

http://wiadomoscirudzkie.pl/wiadomosci/aktualnosci/kangurowanie-na-neonatologii,8973

http://www.dziennikzachodni.pl/strona-kobiet/a/przytulanie-ratuje-zycie-nowy-fotel-do-kangurowania-dla-wczesniakow-w-szpitalu-w-rudzie-slaskiej,13255740/

 

Komentarze są zamknięte.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
ul. Wincentego Lipa 2
41-703 Ruda Śląska
tel 32 344-07-24
Tel 32 344-07-23
fax 32 779-59-12