Oddział Chorób Płuc z Pododdziałem Chemioterapii

Ordynator Oddziału: dr n. med. Stefan Gaweł, specjalista chorób płuc od kilkunastu lat pracujący dla tego oddziału, lekarz o szerokich i sprawdzonych kwalifikacjach zawodowych.

Lokalizacja: Jednostka Bielszowice, Pawilon C, 3 piętro

Oddział jest jednostką specjalistyczną obejmującą kompleksową opieką chorych w dziedzinie chorób układu oddechowego. W całości procesu diagnostyczno-leczniczego zaangażowany jest zespół lekarzy-specjalistów chorób płuc oraz zespół pielęgniarek wprowadzających wiele innowacji w celu poprawy samopoczucia i zdrowia pacjentów. Personel szpitala stale podnosi swoje kwalifikacje, bierze udział w konferencjach, zjazdach, korzysta z fachowych kursów. Oddział dysponuje 30 łóżkami (w tym 2 łóżka intensywnej opieki medycznej) oraz dobrze rozbudowanym zapleczem diagnostycznym obejmującym:

• PRACOWNIĘ RENTGENOWSKĄ tu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie płuc, zdjęcia tomograficzne, bronchograficzne, rtg-skopię i inne
  • PRACOWNIĘ BADAŃ CZYNNOŚCIOWYCH z możliwością wykonania:
    • badań spirometrycznych ( statycznych i dynamicznych)
    • oceny reaktywności drzewa oskrzelowego
    • badań elektrokardiograficznych
  • PRACOWNIĘ BRONCHOSKOPOWĄ oferującą bronchofiberoskopię:
    • diagnostyczną (pobieranie biopatów do badań histopatologicznych. popłuczyn i wymazów do badań cytologicznych i bakteriologicznych, punkcje transbronchialne)
    • leczniczą (usuwanie ciał obcych z oskrzeli, udrażniania oskrzeli, tamowanie krwotoków płucnych)
  • Wykonujemy również:
    • punkcje jamy opłucnej, punkcje cienkoigłowe guzów obwodowych płuc i drenaże odmy

Posiadamy bezpieczną sale chemioterapii z digestorium, gdzie podajemy cytostatyki pacjentom onkologicznym. W przyszłości zamierzamy uruchomić przyszpitalną Poradnię Chorób Płuc oraz Pracownię Cytologiczną.