Ponad 1,2 mln złotych na termomodernizację w Bielszowicach

Ponad 1,2 mln złotych na termomodernizację Szpitala w Bielszowicach! Ruda Śląska pozyskała właśnie 8 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na dofinansowanie inwestycji z zakresu termomodernizacji. Wyniki konkursu ogłosił wczoraj Urząd Marszałkowski. Unijną dotację otrzyma między innymi rudzki Szpital Miejski. Pieniądze przeznaczone zostaną na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej i termoizolację budynków A i B bielszowickiej części naszej placówki. Obecnie mieszczą się w nich Oddział Psychiatrii Dziennej oraz Oddział Psychiatryczny Ogólny i Oddział Dziecięcy. Po zrealizowanej modernizacji pawilon A będzie przeznaczony na Rehabilitację, ta jest niezbędna ze względu na potrzeby naszych oddziałów zabiegowych, a także potrzeby osób starszych z Rudy Śląskiej. W drugim budynku, po odnowieniu, zostanie rozszerzona działalność Szpitala w zakresie psychiatrii. Z kolei funkcjonująca tam Pediatria przeniesiona zostanie na Godulę.

Aktualnie w Szpitalu w Goduli trwają dwa duże remonty, przebudowa pomieszczeń jednej kondygnacji budynku E na potrzeby laboratorium analitycznego oraz adaptacja pomieszczeń pod nową lokalizację Oddziału Neurologii. W tym roku naszą placówkę czekają jeszcze inne inwestycje, m.in budowy instalacji fotowoltaicznej, która obniży koszty planowanego montażu klimatyzacji na piętrze Oddziału Chirurgii, na potrzeby bloku pooperacyjnego. Ponadto szpital zamierza ok. milion złotych przeznaczyć na zakup sprzętu medycznego na oddziały oraz przygotować się do przebudowy godulskiej izby przyjęć i pomieszczeń bielszowickiej części szpitala pod potrzeby planowanego tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL). Zdecydowanie największą planowaną inwestycją jest budowa nowego budynku w Goduli, w którym mają mieścić się poradnie przyszpitalne z całym zapleczem zabiegowym. W założeniu ma on być połączony z istniejącym obiektem. W budynku ma się także znajdować specjalistyczne Ambulatorium. Co istotne, na wszystkie wymienione zadania władze naszego Szpitala zamierzają pozyskać środki unijne. Chodzi o ponad 20 mln zł dofinansowania. Całość inwestycji ma z kolei kosztować 28 mln zł. Z kwoty tej Szpital pozyskał już blisko 400 tys. zł na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe konkursy unijne mają się rozstrzygnąć w najbliższych miesiącach.