Ponad 50. rodzin na Wigilii Wcześniaka

Ósma już Wigilia Wcześniaka odbyła się w piątek (7.12) w Szpitalu Miejskim w Goduli. To okazja do wymiany doświadczeń oraz rad pomiędzy rodzicami dzieci urodzonych przedwcześnie, a dla małych bohaterów do rozwijających zabaw oraz integracji z innymi.

„Bycie mamą wcześniaka to nie taka łatwa sprawa, bo wraz z tym że dziecko rodzi się przedwcześnie, przedwcześnie rodzi się również rodzic. My mamy bliźniaki z 28. tygodnia, czyli urodzone trzy miesiące za wcześnie. Jednak nas wcześniactwo „łagodnie potraktowało” i jesteśmy bardzo szczęśliwą rodziną”– mówiła Justyna Główka z Mysłowic, mama Filipa i Jakuba, którzy urodzili się rok temu w rudzkim szpitalu. „Nasze dzieci rozwijają się bez problemu. Trafiliśmy do Rudy Śląskiej na patologię ciąży niecałe dwa tygodnie przed porodem. Dzięki temu dzieci otrzymały bardzo fachową opiekę, podobnie zresztą, jak i ja. Zaowocowało to tym, że dzisiaj nie mamy większych problemów”– dodała.

W naszym szpitalu ratowane są dzieci od 26. tygodnia ciąży, były także przypadki uratowania wcześniaków z 23. tygodnia ciąży. Od ośmiu lat część z nich spotyka się podczas Wigilii w Szpitalu Miejskim w Goduli. „To fantastyczny moment, kiedy możemy zobaczyć maluszki, które do nas wracają. Mamy tutaj jednego bohatera. Dzieciątko, które było bardzo chore, a dzisiaj biega, wita się z wszystkimi i rozwija się świetnie”– podkreśliła Marta Twardoch-Drozd, specjalista neonatolog z rudzkiego szpitala.

tekst i zdjęcia: własny/wiadomości rudzkie