Rudzka Neonatologia zagrała dla WOŚP 2018

Za nami, wszystko wskazuje rekordowy, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę wolontariusze WOŚP na całym świecie zbierali pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków, pracowało 120 tys. osób w 1700 sztabach Orkiestry Jerzego Owsiaka. Deklarowana zebrana kwota wyniosła ponad 81 milionów złotych, ale pieniądze cały czas spływają na konto Fundacji.

Rudzka Neonatologia była obecna podczas transmitowanego na żywo na antenie TVN i TVN 24 tegorocznego finału WOŚP w Sosnowcu. Zaproszenie od organizatorów zagłębiowskiego sztabu bez wahania przyjęła dr Marta Twardoch-Drozd. „Otrzymaliśmy kiedyś olbrzymią pomoc od Orkiestry. Na naszych oddziałach jest mnóstwo serduszek, przypominających o tym, że dany sprzęt dostaliśmy właśnie od WOŚP. Nie wyobrażam sobie, że miałabym odmówić wsparcia finału. Dla mnie to obowiązek”– podkreśla dr Twardoch-Drozd.

W latach 2011-2013 Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej otrzymał od WOŚP aparaturę medyczną o łącznej wartości ponad 600 tys. złotych. 5 lat temu Jerzy Owsiak osobiście odwiedził Szpital w Goduli. Oddział Neonatologii od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymał m.in. respirator oscylacyjny do wentylowania w przypadku nadciśnienia w płucach, aparaty infant flow do nieinwazyjnej wentylacji, ultrasonograf oraz dwa inkubatory, w tym jeden transportowy. WOŚP doposażyła także w laktatory szpitalne rudzki Bank Mleka Kobiecego.

W zeszłym roku lekarze z oddziału położniczego w Goduli odebrali 2242 porody. Urodziło się u nas ponad 3 tys. dzieci, a to ze względu na liczne w naszym szpitalu ciąże mnogie. Do Rudy Śląskiej, ze względu na III stopień referencyjności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego, trafiają najtrudniejsze przypadki, ciąże zagrożone i powikłane. Tylko w ciągu 11 pierwszych miesięcy 2017 roku na świat w Goduli przyszło 358 wcześniaków, które bez specjalistycznej pomocy, opieki i sprzętu, także tego podarowanego szpitalowi przez WOŚP, nie miałyby szans na przeżycie.

Rodzice małych pacjentów Oddziału Neonatologii wpadli w tym roku na nietypowy pomysł podziękowań dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nakręcili i zmontowali ten oto film (link poniżej). Później przesłali go oczywiście również Jurkowi Owsiakowi.