Wizyta Wojewody i Ministra. Podziękowania za sprzęt dla rudzkiej Neonatologii

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek nie bez przyczyny gościli w poniedziałek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. To ze środków rezerwy celowej budżetu państwa końcem zeszłego roku zakupiony został nowoczesny sprzęt medyczny dla naszego Oddziału Neonatologii. To 4 inkubatory hybrydowe, po 2 inkubatory otwarte i zamknięte oraz 4 respiratory. Na zakup sprzętu placówka w Goduli otrzymała ponad 1,2 mln zł. Właściciela naszego Szpitala na spotkaniu reprezentował wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer, NFZ wicedyrektor Śląskiego Oddziału Funduszu Piotr Nowak, Oddział Neonatologii ordynator dr n. med. Krzysztof Guzikowski. Goście sprawdzili także jak funkcjonują: rudzki Trakt Porodowy oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

„To sprzęt najwyższej klasy, ale chciałbym podkreślić, że mamy też najwyższej klasy specjalistów którzy dbają o to, aby ci młodzi ludzie mogli wracać do pełni sił”– zaznaczył Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. „Wiem, że rudzki oddział neonatologiczny dysponuje wysoko wykwalifikowanym zespołem. Niech dzięki temu sprzętowi i państwa zaangażowaniu jak najwięcej młodego pokolenia uda się uratować” – dodał wojewoda. „To ze strony rządu docenienie specjalizacji, która pomaga tym najmniejszym, oraz podkreślenie tego, że mamy taki szpital w województwie. Ja jestem z kolei rad, że mamy taki szpital w Rudzie Śląskiej” – podkreślał sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer w imieniu władz samorządowych podziękował za wsparcie. „Wiemy, że skala potrzeb w całym kraju jest ogromna, więc tym bardziej cieszy nas to, że część tych środków udało się zagospodarować właśnie tutaj. Nasza placówka słynie z tego, że bardzo dobrą opieką otacza te wszystkie najmniejsze dzieci, stąd też tak duży wskaźnik urodzeń w Rudzie Śląskiej. W ubiegłym roku urodziło się tutaj ponad 3 tys. dzieci” – podkreślał wiceprezydent.

Zakupione nowoczesne typy inkubatorów hybrydowych pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do 2 tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy mają możliwość hospitalizowania rocznie o 12 małych pacjentów więcej. Sprzęt zmaksymalizuje szanse na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000 g. „Zakup sprzętu pozwolił nam powiększyć oddział. Mamy dodatkowo cztery stanowiska, co jest bardzo potrzebne. Staliśmy się oddziałem w regionie, który przyjmuje bardzo dużo dzieci o masie ciała poniżej 1000 g. Im przede wszystkim jest ten sprzęt dedykowany”– wyjaśniał dr n. med. Krzysztof Guzikowski, ordynator oddziału neonatologicznego w Rudzie Śląskiej. Z kolei najnowszej generacji inkubatory zamknięte wpływają na poprawę terapii pacjentów odcinka intensywnej terapii noworodków. Aktualnie dostępny na rynku sprzęt wyposażony jest w systemy nawilżania niwelujące kolonizacje drobnoustrojów. Celem tego zakupu jest utrzymanie niskiej liczby zakażeń na oddziale, a zmniejszenie ryzyka infekcji ma przełożyć się na skrócenie procesu leczenia i pobytu noworodka w szpitalu.

Wśród zakupionego sprzętu znalazły się również 4 respiratory. Respirator oscylacyjny pozwala lekarzom z Goduli zminimalizować ryzyko powikłań poprzez zaawansowane wspomaganie oddechowe. Dostępność tego sprzętu zwiększy liczbę udzielanych świadczeń dla większej liczby noworodków w ośrodku, pozwala także na optymalne dopasowanie terapii do potrzeb danego pacjenta.

W 2017 roku lekarze z oddziału położniczego rudzkiego Szpitala Miejskiego odebrali 2242 porody. W Goduli urodziło się ponad 3 tys. dzieci, a to ze względu na liczne w rudzkim szpitalu ciąże mnogie. Z uwagi na III stopień referencyjności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego do Rudy Śląskiej trafiają najtrudniejsze przypadki, ciąże zagrożone i powikłane. Tylko w ciągu 11 pierwszych miesięcy zeszłego roku na świat w Goduli przyszło 358 wcześniaków, które bez specjalistycznej pomocy, opieki i sprzętu nie miałyby szans na przeżycie.

Poniżej linki do relacji telewizyjnych, radiowych oraz newsów internetowych dotyczących tej uroczystości:

http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/ponad-1-mln-200-tys-zl-dla-noworodkow

https://katowice.tvp.pl/36173953/ruda-slaska-nowy-sprzet-dla-oddzialu-neonatologicznego

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/nowy-sprzet-dla-rudzkiej-neonatologii/6fm3zcv

https://rudaslaska.com.pl/i,rudzka-neonatologia-z-nowym-sprzetem,200274,1325250.html

http://wiadomoscirudzkie.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowy-sprzet-sluzy-neonatologii,8653

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,34942,Nowy-sprzet-dla-szpitala-miejskiego-w-Rudzie-Slaskiej-audio-.html#.WpUkkrh_74Y

http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2018/02/26/rudzka-neonatologia-z-nowym-sprzetem/

Komentarze są zamknięte.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
ul. Wincentego Lipa 2
41-703 Ruda Śląska
tel 32 344-07-24
Tel 32 344-07-23
fax 32 779-59-12